לאכול בסטייל
עמוד ראשי : לאכול בסטייל : העתיד כבר כאן

העתיד כבר כאן

מירי שטרן דרור

תערוכות המזון הנערכות מדי שנה ברחבי העולם נוהגות להדגיש את החדשנות המוצרית ואת הטכנולוגיה המתקדמת העומדת לרשותה ולשירותה של תעשיית המזון. בשנים האחרונות הושם דגש רב בתחום זה על שלושה פרמטרים עיקריים: בריאות, איכות וטעם.

מזון בריאות

בתחום הבריאות, שולט בתקופה האחרונה טרנד ה- Well Being (לחיות טוב) המעצים את איכות החיים ואת ההוויה הבריאותית כשהוא משלב בין ספורט, רפואה ואוכל בריא.
תת הטרנד המוביל בשנים האחרונות בתחום זה, הלא הוא האוכל האורגני – נמצא כאן כדי להישאר, אומר גלעד דולב, שף ומומחה לאסטרטגיה קולינרית. לדבריו, "האוכל האורגני יישאר על המפה בשנים הקרובות, וככל הנראה אף ימשיך להתחזק לפחות בשני העשורים הקרובים". דולב מוסיף עוד, כי "לא ירחק היום, ונוכל למצוא על המדפים מספר סוגי מזון שונים אשר יחזקו את המערכת החיסונית ואת הבריאות, ולמעשה, יהוו תחליף הולם לתרופות. כך לדוגמא, ניתן יהיה לקנות מרק או 'משקה עוף' מועשר בוויטמינים ובאלמנטים טבעיים או תרופתיים להורדת חום, מזונות מועשרים בסידן ובוויטמין D המיועדים לטיפול באוסטיאופורוזיס, ועוד כהנה תופעות". מוצרים אלו יצטרפו למגוון הרחב של מוצרי מזון שכבר קיימים היום, אשר פועלים כ"זרזי בריאות" שונים, כדוגמת תחליפי החלב לתינוקות המועשרים ב-DHA החיוני להתפתחות המוח, מזונות מופחתי שומן ודלי נתרן, מוצרים מועשרים באומגה 3 ומזונות פרימיום המבטיחים לנו פעילות של אנטי אייג'ינג.
"ופרט לכך, אנו נמצא בשנים הקרובות מוצרי מזון שיותאמו לנו לפי סוג הדם שלנו, נאכל חטיפי בריאות בריאים עוד יותר ומפולחים לפי פעילותם: יהיו לנו חטיפים בריאים לשיניים, חטיפים לטיפול בבעיות רפואיות שונות, חטיפים להרגעה ואפילו חטיפים לדיכוי התיאבון. יהיו חטיפים קרים וחטיפים חמים, ואפילו חטיפים בניחוחות שונים, כולל ריחות פרחים ובשמים, למי שיהיה מעוניין", מסכם דולב את המגמה.

איכות רכיבי המזון

לצד טרנד ה-Well Being, אנו צפויים לראות שיפור משמעותי גם ברכיבי מוצרי המזון, שיהפכו להיות איכותיים ומוקפדים יותר. מוצרי הבשר יתבססו על נתחי בשר איכותי, ובגזרת תחליפי הבשר הצמחיים, תיעלם הסויה לטובת חלבונים צמחיים איכותיים וחסכוניים יותר, כדוגמת חלבון אפונה וחלבון אורז.

חידושים בגזרת הבשר

בגזרת הבשר והארוחות המבושלות, מזומנים לנו מספר חידושים טכנולוגיים, כדוגמת שיטת הבישול בוואקום בטכנולוגיית ה-Sous-Vide (סו-ויד) ההולכת וצוברת לה מאמינים רבים מקרב השפים והסועדים גם יחד. על פי ה- Sous-Videהמזון מתבשל בטמפרטורות נמוכות מאוד, כשהוא ארוז בוואקום, ולאחר שהוא מקורר בטכניקה מורכבת – ניתן לשמור אותו תקופה ממושכת, ולהשתמש בו מאוחר יותר.

"מוצרי בשר יימכרו בעתיד הקרוב גם כשימורים, כמוצרים מצוננים, ואפילו מיובשים", מוסיף גלעד דולב. "לשמחתם של שומרי הכשרות, נראה שמוצרי הבייקון והחזיר למיניהם ייעלמו מן המטבח, לטובת ארוחות בריאות קלות ומאוזנות יותר מבחינת הרכבן התזונתי, אשר יכללו בעיקר דגים ועופות".

חדשנות בתחום המסעדנות

בקרב השוק המקצועי, נראה כי היצרנים המוסדיים והמפעלים למיניהם יחפשו דרכים יצירתיות יותר למשוך אליהם יותר לקוחות בתחום ההסעדה והמסעדנות. כך למשל, יחוברו ספקי המזון ישירות אל לקוחותיהם באמצעות מערכות מידע מתקדמות, אשר ישכילו לנתח ולספק את הסחורה ישירות על פי צורכי בית העסק, ויותירו את שיטת ההזמנות והמלאים כחזיון עבר. כמו כן, בהיבט המוצרי, יעמוד לרשותם של לקוחות השוק המקצועי מגוון רחב של ארוחות חצי-מוכנות, שאין צורך לטרוח רבות על הכנתן, אלא ניתן לחממן ולהגישן מייד לסועדים.

גם מבחינה פרסונלית ותעסוקתית, נראה כי העתיד נשמע מבטיח, ופתרונות ההסעדה המודרניים והטכנולוגיה המתפתחת רק יספקו לנו יותר ויותר אופציות ומשרות בתחום ההסעדה, ויגדילו את חשיבות ענף האכילה מחוץ לבית לכדי מגזר רווחי של ממש.

לראש העמודלראש העמוד
  • זוגלובק לשירותכם

    זוגלובק לשירותכם

  • מספר טלפון04-9108869/70
  • מספר פקס04-9878743
  • שעות פעילות המוקדשעות פעילות המוקד:
    בימים א'-ה' 08:00-17:00
  • ליצירת קשר